Budapest II. világháborús ostromának pusztításait bemutató fotókiállítás nyílt a Műhelytérben

A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) Budapest ostromának 80. évfordulójára a háborús károkat bemutató, március végéig látogatható kiállítással emlékezik, amely közvetlenül az ostrom után készült fényképanyagon keresztül mutatja be a főváros épületállományát, műemlékeit ért pusztítást, valamint a város újjáépítése érdekében létrejött szervezetek és a Műemlékek Országos Bizottságának munkáját.

A főváros ostroma 1944. december 25-től 1945. február 13-ig, 50 napon keresztül tartott. A gyártelepek, pályaudvarok és vasúti csomópontok után a mindennapi élethez nélkülözhetetlen kórházak, út- és közműhálózat váltak célponttá, végül a kormányzati központként működő budai Várnegyed, lakóházak és fontos középületek (Operaház, Vigadó, Nemzeti Színház, Szent István-bazilika, Belvárosi plébániatemplom).

Becslések szerint a Budapest akkori területén lévő mintegy 38.000 épületből több mint 30.000 sérült meg, 2.000 pedig teljesen elpusztult, vagyis az épületek nagyjából 80%-át érintette az ostrom.

A kiállítás a károkat dokumentáló, a MÉM MDK gyűjteményeiből származó fényképek felhasználásával Pest és Buda építészeti emlékeit veszi számba, emellett a budapesti Duna-hidak felrobbantását is kronologikusan mutatja be.

A téma minél hitelesebb feldolgozását audiovizuális anyag, így a korabeli Filmhíradók mellett ostromnaplók részletei segítik. A MÉM MDK Bajza utcai Műhelytér kiállítóhelyén megtekinthető tárlat 2025. március 30-áig látogatható.