Végleges az Ax-4 űrmisszió legénysége!

A NASA elfogadta az Axiom Space negyedik küldetését, így Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós leghamarabb 2025 tavaszán elindulhat a Nemzetközi Űrállomásra.

Az Ax-4 első sajtótájékoztatóján a legénység mellett bemutatták a küldetés hivatalos jelvényét („mission patch”), illetve azt a ruhát is, amelyben az űrhajósok a Nemzetközi Űrállomásra utaznak.

Kapu Tibor a sajtótájékoztatón elmondta: „45 év után újra magyar megy a világűrbe. Az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan sok jótanáccsal látta el a magyar felkészülési szakasz során.” Az is kiderült, hogy a magyar zászló és néhány magyar ételkülönlegesség mellett Kapu Tibor magával visz egy olyan tárgyat is, amely az első magyar űrhajóst is elkísérte a világűrbe.

„Hazánk egy kis ország, de jelentős a történelmünk és nagyok az álmaink. A nyelvünket kevesen beszélik, de sok tehetséges honfitársunk van”

– mondta Kapu Tibor, aki szerint a HUNOR élénkíti a hazai űrszektort és kiemelkedő karrierlehetőségeket teremt az országon belül.

Kapu Tibor, aki hazai egyetemek, kutatóműhelyek és cégek egyedülálló tudományos és technológiai kísérleteit hajthatja majd végre az űrállomáson, most először mutatta be a HUNOR tudományos portfóliójának egy részét.

A kísérletcsomagban szerepel biotechnológiai kutatás, amely a kozmikus sugárzás DNS-károsító hatásait és a természetes önjavító mechanizmusokat vizsgálja, folyadékdinamikai kísérletet, amely a bolygók légkörének viselkedését modellezi mikrogravitációban. Egy másik kutatás célja egy kompakt dózismérő eszköz tesztelése, amely valós időben méri az űrhajósokat érő sugárzást, míg a mikrogravitáció által okozott látásromlás kezelésének módszereit is fogja tesztelni egy új, mikroszálas oldatot alkalmazó gyógyszeradagolási megoldás segítségével.