Komplex természetvédelmi fejlesztés indul a Pilis-tetőn, hogy a siklóernyős sport biztonságos gyakorlását összhangba hozzák a természetvédelemmel.
A Pilis-tető Magyarország egyik legkedveltebb siklóernyős és sárkányrepülő helye, ám a terület természeti értékeinek védelme érdekében szükségessé vált egy korszerű siklóernyős starthely kialakítása. A Pilisi Parkerdő Zrt. és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság közös projektje az ország első kiépített starthelyét hozza létre, amely ezáltal megvédi az itt található ritka növényfajokat.
A projekt során kiépítik a starthelyet, valamint felújítják a vadkárokat megelőző védelmi rendszert, továbbá egy acélszerkezetes tanösvényt is kialakítanak. Az új tanösvény emelt kialakítása lehetővé teszi, hogy a látogatók úgy csodálják meg a Pilis-tető panorámáját, hogy kárt tennének a fokozottan védett gyepben és a magyarföldi husáng élőhelyében. A husáng a jégkorszak előtti reliktumként a világ egyik legritkább növényfaja. A tanösvény kialakítása a növény jellegzetes formavilágát is megidézi.
A fejlesztés során siklóernyős sportolók és a természetvédelmi szakemberek bevonásával tervezték meg az új starthelyet, amely az Éles-kő sziklájánál figyelembe veszi a szélirányokat és az akadálymentes nekifutás lehetőségét. A kerékpáros látogatók számára biciklitárolót is létesítenek.
A munkálatok a LIFE endemic PANALP projekt keretében, uniós támogatással valósulnak meg. A Pilisi Parkerdő és a DINPI közreműködésével zajló fejlesztések 2025 februárjában kezdődnek, és várhatóan 2025 decemberére fejeződnek be. A beruházás eredményeként a Pilis-tetőn harmonikus együttélést alakítanak ki a sport, turizmus és természetvédelem között.