Eddig elzárt területen, az egykori diszpécserközpontban nyílt meg a Metró Kiállítóterem, egy olyan különleges kiállítótér, amely a budapesti metró relikviáit őrzi. A kiállítóterem március 23-tól időszakosan és csoportosan, regisztráció után látogatható.
Az 1970 és 2003 között a Deaák téren működő forgalmi irányító központ helyén kapott helyet a kiállítás, amely dolgozói kezdeményezésre jött létre, válaszul arra, hogy a 2-es metró felújítása során számos berendezés és eszköz feleslegessé vált, amelyek így az elzárt területeken maradtak.
A kiállítás során az eredeti metrós formaruhákat, levágott vezetőfülkéket, az első metróvezetők egyikének eredeti, cirill betűs jogosítványát, a cirill betűs feliratokkal ellátott vezetői pultokat, kezelőasztalokat és számos más múltidéző ereklyét tekinthetnek meg a látogatók. Ezek a tárgyak nemcsak a metró működésébe engednek betekintést, hanem a fővárosi közlekedési múltba is visszanyúlnak, hídat képezve a múlt és jelen között.
A BKV nagy hangsúlyt fektet a közlekedési múlt tárgyi és szellemi örökségének megőrzésére. Ennek jegyében jött létre a Millenniumi Földalatti Vasúti Múzeum 1975-ben, a szentendrei Városi Tömegközlekedési Múzeum 1992-ben, valamint a népszerű, felújított villamosokból, buszokból és trolibuszokból álló nosztalgiaflotta. A Metró Kiállítóterem e hagyományt folytatva tárja a nagyközönség elé a metrózás történetét és érdekességeit.
A kiállítótér a 2-es metró peronszintjén található, amely az egykori diszpécserközpont méreteiből adódóan csak korlátozott létszámban tudja fogadni a látogatókat. Ezért a tárlatvezetésekre előzetes regisztráció szükséges. A márciusi és áprilisi időpontokra való regisztráció ingyenes.
Regisztráció:
A regisztrációkor érdemes figyelembe venni, hogy a Metró Kiállítóterem akadálymentesen – tehát babakocsival és kerekesszékkel – nem közelíthető meg.
Képek forrása: BKV