Miért olyan nehéz pszichológus segítségét kérni? 3 tanács szakértőtől

A mentális egészség fontossága egyre inkább a középpontba kerül a modern társadalmakban, mégis sokan küszködnek azzal, hogy szakember segítségét kérjék. A pszichológiai segítség keresése gyakran tabuként van kezelve, és sokak számára nehéz lépésnek bizonyul. Miért van ez így, és hogyan lehet ezt a gátat leküzdeni? Ebben a cikkben három szakértői tanácsot osztunk meg, amelyek segíthetnek abban, hogy könnyebben fordulj pszichológushoz, miközben megismerkedsz a Tabuk Villája pszichológiai központ budapesti pszichológusainak nézőpontjaival.

1. A stigma leküzdése: Ne félj attól, hogy mit gondolnak mások!

Az egyik legnagyobb akadály, ami miatt sokan nem keresnek pszichológusi segítséget, a társadalmi stigma. Sok ember úgy érzi, hogy ha szakemberhez fordul, az a gyengeség jele, vagy attól fél, hogy mások megítélése megváltozik.

Sokan azt is hiszik, hogy az emberek csak „súlyos” mentális betegségek esetén fordulnak pszichológushoz. Azonban fontos megérteni, hogy a mentális egészség ugyanolyan fontos, mint a fizikai egészség. Nem csak akkor érdemes pszichológust felkeresni, ha van valamilyen mentális betegségünk (pl. személyiségzavar, hangulatzavar), hanem akkor, is, ha nehezen birkózunk meg a hétköznapi kihívásokkal, ha problémáink vannak a párkapcsolati– vagy családi életünkben, vagy túl nagy nyomás nehezedik ránk a munkahelyünkön.

Tabuk Villája pszichológiai központ szakértői hangsúlyozzák, hogy a segítségkérés nem gyengeség, hanem felelősségvállalás önmagunkért. A stigma leküzdésének első lépése az önismeret és az elfogadás. Ha megértjük, hogy mindannyiunknak vannak nehézségei, és ezekkel nem vagyunk egyedül, könnyebb lesz segítséget kérni. Ráadásul a pszichológiai rendelők és a pszichológusok nagy hangsúlyt fektetnek a titoktartásra, így sosem kell attól tartanod, hogy illetéktelen kezekbe kerülnek szenzitív információk rólad. 

2. Készülj fel érzelmi kihívásokra!

A terápia során gyakran felmerülnek olyan érzelmek és emlékek, amelyeket eddig elnyomtunk vagy kerültünk. Ez nehéz lehet, de egyben gyógyító is. A Tabuk Villája pszichológusai azt javasolják, hogy készítsd fel magadat érzelmileg arra, hogy jó sok féle eddig ismeretlen érzés és gondolat kerül majd előtérbe nálad, és ne félj szembenézni az érkező nehéz érzésekkel. A szakemberek segítenek abban, hogy biztonságos környezetben dolgozzuk fel ezeket az érzelmeket, amelyek irnyulhatnak a múltra a jelenre és akár a jövőre is, életünk különböző szereplőire vagy saját magunkra.

Megjelenhet például a harag olyan helyzetekre vagy emberekre irányulva, amelyeket eddig nem tudtunk kifejezni. Érezhetünk szégyent olyan cselekedetek vagy érzelmek miatt, amelyeket eddig elrejtettünk. Lehet bennünk tudattalan félelem a régi dinamikák felbontása miatt, vagy akár bánat is, amely a veszteségeink és traumáink lábnyomait őrzik bennünk.

Egy jó gondolat szerint a gyógyulás nem egyenesvonalú. Ez nagyon igaz. A terápia során gyakran érezhetjük, hogy az érzelmeink hullámzóak – egyik nap jobban, másik nap rosszabbul érezzük magunkat. Ez teljesen normális, és a folyamat része. 

3. Legyél nyitott a változásra!

Az emberek nehezen nyitnak a változásra, és a megszokott viselkedési mintázataikat nehezen változtatják meg több pszichológiai tényező miatt. Az okok színes palettán mozognak. Az ismert dolgok biztonságérzetet adnak, még akkor is, ha nem optimálisak. A megszokott viselkedési mintázatok kiszámíthatóságot nyújtanak, ami csökkenti a bizonytalanság érzését. A gondolkodásunk és viselkedésünk nagyrészt automatikus sémákon alapul. Ha egy viselkedésminta mélyen beépült, azt nehéz átalakítani, mert az agyunk energiatakarékosan működik, és a már meglévő mintákat preferálja.

A változás ismeretlen, és az ismeretlen szorongást kelthet. Az emberek gyakran attól tartanak, hogy az új helyzetben nem lesznek elég kompetensek, vagy nem tudják előre kiszámítani a következményeket. Ezen felül sokszor a viselkedési mintázatok a személyes identitás részévé válnak („én ilyen vagyok”), így a változás fenyegetheti az énképet, és belső ellenállást válthat ki. za  

A társas környezet is visszatarthat a változástól. Ha valaki elkezd másként viselkedni, az környezete számára is kényelmetlen lehet, ami nyomást gyakorolhat rá, hogy visszatérjen a régi mintákhoz. Tudtad, hogyaz emberi agy hajlamos az azonnali jutalmazás előnyben részesítésére? Sok változás esetében a régi minták azonnali jutalommal járnak (pl. stresszhelyzetben egy cigaretta gyors megnyugvást hoz), míg az új szokások előnyei csak hosszú távon érzékelhetők. Ha pedig valaki többször próbált változtatni és nem sikerült, akkor kialakulhat benne a tanult tehetetlenség érzése, ami miatt elveszítheti a hitet abban, hogy képes változtatni.

Az említett okoknál fogva a terápia során gyakran felmerül a változás félelme. Még akkor is, ha tudjuk, hogy a változás szükséges, félelmetes lehet kilépni a komfortzónánkból. Azonban a változáshoz szükséges új perspektívák felvétele és régi minták feladása. Ez néha kényelmetlen lehet, de egyben izgalmas is. A változás kulcsa a nyitottság. Legyél hajlandó új megközelítéseket kipróbálni, és higgy abban, hogy a változás lehetséges.

Kép forrása: pexels.com