Vitézy Dávid szerint a Hősök tere nem kőtenger, hanem egy zöldebb köztér lehetne

A főpolgármester megtartaná a kőburkolatot a rendezvények miatt, a közlekedési miniszter viszont a felesleges forgalmi sávok helyére fákat ültetne, ezzel felidézve a tér 1930-as évekbeli zöldebb hangulatát.

A közlekedési és beruházási miniszter a múlt heti Kormányinfón jelentette be, hogy a kormány felülvizsgálja a Városliget fejlesztésénél korábban hozott döntéseket, mivel a leállított beruházások területén torzók maradtak. A terv része, hogy kiterelnék az autóforgalmat a ligetből, és kizöldítenék a Hősök tere közvetlen környezetét, végső célként egy új, minőségi közteret létrehozva, amely felidézi a történelmi előképeket.

Karácsony Gergely főpolgármester azonban nem osztja ezt a lelkesedést. A Népszavának úgy fogalmazott, a Hősök tere egy nagyon fontos rendezvényhelyszín, és szerinte sokkal nehezebb lesz bármilyen megemlékezést tartani, ha az újra „kertként” funkcionál majd. Kijelentette, hogy ez az egyetlen olyan hely, ahol nem törné fel a burkolt felületet, hanem megőrizné és olyan minőségben újítaná meg, hogy az valóban egy panteon legyen, ahol megemlékezéseket és nagykoncerteket lehet tartani.

A Népszava megkeresésére Vitézy Dávid meglepődéssel fogadta a főpolgármester szavait. Érvelése szerint a nézeteltérés egy félreértésen alapul: a cél nem az, hogy az emlékmű előtti díszkő helyére bokrokat ültessenek. A gondolatmenet sokkal egyszerűbb. Ha a Kós Károly sétányt visszaadják a gyalogosoknak, akkor a múzeumok előtt futó, kétszer három sávos utakra egyszerűen nincs többé szükség. Ha ezeket is leköveznék, a Városliget bejárata egy árnyék nélküli kőtengerré válna. „Sokkal egészségesebb köztér jönne létre, ha a feleslegessé váló forgalmi sávokat parkosítanánk” – érvelt a miniszter, hozzátéve, hogy ez egyben a történeti előkép is, hiszen 100 évvel ezelőtt ilyen volt a Hősök tere.

Ez nem csupán nosztalgia. Vitézy a Facebook-oldalán egy 1935-ös felvétellel bizonyította, hogy a tér bizony lehet zöld, és hangsúlyozta, együttműködésre és egyeztetésre van szükség a kormány és Budapest között. Reményét fejezte ki, hogy meg tudja győzni Karácsony Gergelyt a tér kizöldítéséről. A tárcavezető a realitások talaján maradva arról is beszélt, hogy a látványos változásokra még várni kell: legkorábban jövőre bonthatják el városligeti építési területek körüli palánkokat. „A palánkok mögött most veszélyes építési hulladékot tárolnak, amelyet előbb el kell hordani, majd parkosítani kell a területeket” – szögezte le.