Ők kapták 2026-ban a Ráday Mihály-díjat 

Idén is három olyan szakember munkáját ismerték el, akik elkötelezetten dolgoznak Budapest épített örökségének megóvásáért.

Június 11-én, a névadó Ráday Mihály születésének évfordulóján adta át a Fővárosi Önkormányzat a Ráday Mihály-díjakat. A 2022-ben alapított kitüntetést évente legfeljebb három olyan személy vagy szervezet kaphatja, akik kiemelkedő és maradandó munkát végeznek Budapest épített és természeti örökségének megóvása érdekében.

Az ünnepségen Karácsony Gergely hangsúlyozta, hogy bár a fővárosnak van építészeti nívódíja az új értékek elismerésére, az értékteremtés nem képzelhető el a meglévő kincseink megőrzése, védelme és helyreállítása nélkül. A főpolgármester kiemelte: a Ráday Mihály-díj azért is különösen fontos elismerés, mert olyan szakemberek érdemlik ki, akik méltó módon viszik tovább a névadó örökségét.

„Budapest épített hagyatéka, amely túlélte a történelem viharait, ma már nem lehetne veszélyben. Azonban hol ideológiai eszmék, hol anyagi érdekeltségek fenyegetik a tervezőművészet szellemi és tárgyi értékeit” – tette hozzá a főpolgármester, alátámasztva a díj jelentőségét.

A Ráday Mihály-díj idei kitüntetettjei:

  • Dr. Janotti Judit, Podmaniczky-díjas építész, műemlék-felügyelő, akinek elvitathatatlan érdemei vannak Budapest kiemelkedő, egyetemes értéket képviselő épített örökségének helyreállításában és megóvásában.
  • N. Kósa Judit, a Népszava publicisztikai rovatvezetője, újságíró, helytörténész. Munkásságával jelentős mértékben járul hozzá Budapest kulturális és várostörténeti értékeinek feltárásához és közvetítéséhez.
  • Varga Piroska DLA, a Grafit Műterem vezető tervezője és tulajdonosa, a Budapesti Építész Kamara alelnöke. Kiemelkedő építésztervezői munkásságot folytatott Budapest történeti városszövetének és védett épített értékeinek megőrzéséért és értéktartó megújításáért.

A díjat a korábbi években olyan kiválóságok kapták, mint Dévényi Tamás, Saly Noémi, vagy a Budapest100 közössége.