Méltó módon újulhat meg a Szent György tér

Zöldebb, rendezettebb és díszesebb lesz a Nemzeti Hauszmann Program részeként megújuló Szent György tér, a Budavári Palotanegyed központja. A tér nyugati oldalán újjáépül a József főhercegi palota, amely az Alkotmánybíróság otthona lesz, valamint a Honvéd Főparancsnokság épületébe a Hadtörténeti Intézet és Múzeum költözik.

2025 elején indulhatnak meg a teret érintő munkálatokat, ahol néhány éven belül a történelmi hagyományoknak és mai elvárásoknak is megfelelő városközpont jöhet létre.

A tér központi eleme a Szabadság oszlopa lesz, amely Marco Casagrande tervei alapján készül. Az olasz származású, neves építész és szobrász még 1848-ban álmodta meg a forradalom által ihletett nagyszabású kompozícióját, azonban műve eddig nem valósult meg. A díszesen faragott, impozáns oszlopon allegorikus formában jelenik majd meg a 12 pont, tetején Hungária nőalakja lesz látható. A szobrot egy 12 szögletű, vízzel teli márványmedence veszi majd körül három oroszlán faragvánnyal. A Szabadság oszlopa történelmi ellenpontja lesz a sokáig a téren álló Hentzi-emlékműnek, amely az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverése után évtizedeken át hirdette a budai Vár osztrák megszállóinak nyomasztó emlékét. A magyarok számára az emlékmű még a kiegyezés után is az elnyomás és a császári hatalom megtestesítője maradt. A lakosság szégyenoszlopként emlegette és olyan mély ellenszenvet érzett iránta, hogy rendőri védelem ellenére is több esetben próbálták megrongálni, felrobbantani.

Az új oszlop körüli térrész díszburkolatot kap, melyekhez újra hasznosítják a jelenleg járófelületként szolgáló nagy kockaköveket is. A felújítást követően biztosított lesz az akadálymentes közlekedés is, valamint egy napozótér is létesül. A várfal mentén egy széles sétaút kerül kialakításra a Tóth Árpád sétány folytatásaként. A polgárváros északi csatlakozásánál pedig egy nagyobb fogadótér jön létre, középpontjában a nemzeti lobogóval.

A tervek szerint visszakerülnek a korábban is a téren álló szobrok és műalkotások, méltó és végleges helyszínt biztosítva ezzel számukra. A középkori, egykor itt álló Szent Zsigmond templomra emlékeztető műromokat eltávolítják, mivel a régészeti feltárás azt bizonyította, hogy azok jelenleg nem egészen pontosan illeszkednek a templom egykori romjaira. A műromok úgy távolíthatóak el, hogy közben az eredeti épületmaradványok nem károsodnak. A látogatók digitális megoldásokkal tekinthetik meg a templom eredeti állapotát.

A megújult téren több mint 160 fát ültetnek, a jelenlegi tízszeresét, amelyhez újabb zöldfelületként a József főhercegi palota mellett jelenleg köves romterületen létesülő új park fog kapcsolódni, így összeségében a zöldfelület aránya növekedni fog.

A Szent György tér a független magyar állam egyik szimbolikus helyszíne, megújításával sok évtizedes adósság kerül törlesztésre.