Világviszonylatban kis országnak számítunk. Sokan keverik Budapestet Bukaresttel vagy az angol Hungary szót a hungry-val, de világhírű tudósaink és feltalálóink jó hírünket vitték (és viszik) a világban. Időrendben összegyűjtöttünk néhány jelentős magyar találmányt, amit az egész világ használ.
Szódavíz (szikvíz)
- Feltalálás éve: 1767
- Feltaláló: Joseph Priestley, angol lelkész, de Magyarországon való olcsó gyártását Jedlik Ányos dolgozta ki.
Biztonsági gyufa
- Feltalálás éve: 1836
- Feltaláló: Irinyi János vegyész
A zajtalan és robbanásmentes biztonsági gyufa feltalálója Irinyi János, aki találmányát és a gyártási jogokat eladta Rómer István bécsi gyógyszerésznek. Utóbbi busásan meggazdagodott rajta. A gyufásdobozokat hamar kezébe vette a marketing ipar is, reklámfelületként kezdték használni.
Dinamóelv
Jedlik Ányos 1861-ben írta le elsőként a dinamóelvet, de szabadalmaztatásra csak 1866-ban került sor Ernst Werner von Siemens által. A dinamók azok a villamos gépek, amelyek mechanikai (mozgási) energiából egyenáramú villamos energiát állítanak elő.
Telefonközpont
Puskás Tivadar mérnök már 1876-ban felvetette a telefonközpont gondolatát, mikor Amerikában testközelből láthatta, hogyan is működik a telefon. Végül a szabadalom Charles Scribner nevén landolt, de Edison is elismerte, hogy az ötletgazda Puskás Tivadar volt.
Magyarországon az első telefonközpont Budapesten állt szolgálatba 1881. május 1-jén.
Telefonhírmondó
- Feltaláló: Puskás Tivadar mérnök
- A Telefonhírmondó 1893. február 15-én kezdte meg működését a következő elhíresült mondatokkal:
„Üdvözöljük Budapest lakosságát. Üdvözöljük olyan szokatlan módon, amely páratlan az egész világon. Üdvözöljük az első várost, amelyből a Telefonhírmondó az egész világon győzedelmes útjára indul.”
Puskás Tivadar
A technológia lehetővé tette, hogy egy mikrofonba olvasva hírt lehessen továbbítani a város több különböző pontjára, egyidejűleg.
Volframszálas izzólámpa
- Feltalálás éve: 1903
- Feltaláló: Thomas Alva Edison
- Továbbfejlesztette: Just Sándor, Hanamann Ferenc és Bródy Imre, akik 1904. december 13-án Budapesten szabadalmaztatták volfrám izzószál gyártási eljárásukat.
C-vitamin
Feltaláló: Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas orvos, biokémikus
Idézzük Szent-Györgyi 1932. március 18-án, a Budapesti Királyi Orvosegyesület ülésén tartott előadásának kulcsmondatát:
„Nyilvánosság előtt először ezúttal mondjuk ki, hogy a hexuronsav és a C-vitamin azonosak.”
Szent-Györgyi Albert
A C-vitamin felfedezőjeként Szent-Györgyi azonnal világhírnévre tett szert.
Végül 1937-ben kapta meg az orvosi-élettani Nobel-díjat a C-vitaminnal kapcsolatos kutatásaiért, „a biológiai égés folyamatával kapcsolatos felfedezései, különösen a C-vitaminnal és fumársav katalizátorral végzett kutatómunkája elismeréseképpen”.
Hallgasd meg a Magyar Rádióban tett nyilatkozatát 1937-ből:
Színes televízió
- Feltaláló: Goldmark Péter Károly mérnök-fizikus
- Feltalálás éve: Goldmark 1940. szeptember 4-én mutatta be találmányát
Goldmark Péter Károly magyar, amerikai (akkoriban a CBS munkatársa) mérnök-fizikus, aki a második világháború után tökéletesítette a színes televízió eljárását.
Poroltó (porral oltó berendezés)
A ma is használt és életeket mentő biztonsági berendezés feltalálója Szilvay Kornél magyar gépészmérnök, tűzoltó ezredes, aki a szabadalmi bejelentést 1928-ban nyújtotta be.
Golyóstoll
- Feltalálás éve: 1943
- Feltaláló: Bíró László József újságíró
Bíró eredetileg újságíró volt, de festészettel is foglalatoskodott. A golyóstoll ötletével már többen is próbálkoztak előtte, de a ma használt eszköz leginkább az ő nevéhez fűződik. Az elmélet mögötte egyszerű: sűrűbb tintát használt, hogy ne kenje össze vele a papírt, és egy kis golyót szerkesztett a tollba. Ahogyan a golyó forog, úgy hordja fel a tintát a papírra.
Holográfia
- Feltalálás éve: 1947
- Feltaláló: Gábor Dénes brit állampolgárságú magyar fizikus
A holográfia szakszerű fogalmát nem próbálnánk meg összegezni. Beszéljen helyettünk a Wikipédia:
“A holográfia a fény hullámtermészetén alapuló olyan képrögzítő eljárás, amellyel a tárgy struktúrájáról tökéletes térhatású, vagyis háromdimenziós kép hozható létre.”
Rubik-kocka (Bűvös kocka)
- Feltalálás éve: 1974, szabadalom: 1977. december 31.
- Feltaláló: Rubik Ernő játéktervező
Magyarország legismertebb játéka kérdés nélkül a Rubik-kocka, amit eredetileg bűvös kockaként neveztek. Azóta Rubik Ernőnek találmánya világhírű elismerést hozott, játékát több ütemben is továbbfejlesztette. Az első Rubik-kocka-világbajnokságot 1982. június 5-én tartották, 2003 óta pedig kétévente kerül megrendezésre.
További érdekességek
- Atomreaktor és bomba: Szilárd Leó nevéhez fűződik a nukleáris láncreakció felfedezése. Szilárd 1934-ben és 36-ban két szabadalmat jelentett be: egyet az energiatároláshoz, a másikat pedig a bombához kapcsolódóan.
- Helikopter: Bár a motormeghajtású heliktoptert Jan Bahyl találta fel és az első sorozatgyártott darabot Igor Sikorsky tervezte, de az első kísérleti helikopterrel Asbóth Oszkár magyar aviatikus (repülésszakértő) szállt fel 1928. szeptember 9-én. Megjegyezzük, hogy szakmai szerepét egyes források vitatják.
- Részecskegyorsító: Az első magyar részecskegyorsítót Simonyi Károly építette meg 1951-ben Sopronban.
- Microsoft Word és Excel: Charles Simonyi azaz Simonyi Károly vezetésével fejlesztették ki a Microsoft két legismertebb termékét. Ha pedig a számítógépiparnál vagyunk, meg kell említenünk, hogy a digitális számítógép alapjainak lefektetésében oroszlánrésze volt Neumann Jánosnak is.