Mi magyarok minden ünnephez és eseményhez tudunk legalább egy, de általában annál jóval több babonát, szokást vagy hiedelmet felsorakoztatni. Legyen szó ételekről, házimunkákról vagy egyéb tilalmakról, a babonákat szinte mindannyian ismerjük, de évről évre érdemes felfrissíteni a “tudást”, hogy még véletlenül se pártoljon el a szerencse mellőlünk az új évben.
Ha pedig nem vagyunk babonások, akkor csak azért, hogy mosolyogjunk egy jót azokon, akiknek feláll a szőr a hátukon, ha egy fekete macska átszalad az úton.
Ételek
Az ételekkel kapcsolatos babonákkal Dunát lehetne rekeszteni, de a gazdagságért és szerencséért mindent be kell vetni.
A malacsült az egyik legelterjedtebb újévi fogás, ugyanis úgy tartják, hogy a malac az orrával előre túr, ami a jövőbe mutat, és közben még képes a szerencsét is kifordítani a földből. Továbbá úgy tartják, hogy a malac kövérsége, zsírossága a jólétet is szimbolizálhatja.
A malaccal ellentétben az újévi babonák szerint a szárnyas húsok tiltólistások, ugyanis elrepülhetnek a szerencsével vagy elkaparhatják azt a földbe, így érdemes messzire elkerülni. Legalábbis, ha vastag pénztárcára vágyunk a következő évben.
A halakkal kapcsolatban ellentétes álláspontok születtek az évtizedek során, ugyanis sokan úgy gondolják, hogy a hal elúszik a szerencsével, míg mások azt vallják, hogy a halpikkely a pénzt szimbolizálja, így az a jó, ha sok van belőle.
Az ételek közül a kerekded bab, borsó és persze a lencse sem maradhat el, mivel minden apró szem a pénzt szimbolizálja. Utóbbit nem csak megehetjük a gazdagság reményében, de pénztárcánkba és nadrág zsebünkbe is érdemes bedugni, így még inkább gyarapítja vagyonunkat.
Étkezés során érdemes ügyelni, hogy lehetőleg ne fogyasszunk el mindent, ugyanis a tányéron hagyott falatok segítenek, hogy egész évben bőségesen jusson az asztalra harapnivaló.
Továbbá érdemes a kamrákat jól feltölteni élelmiszerekkel, ez bőséget hoz a házra. Ha azonban elszalasztjuk ezt a lehetőségét az egész esztendőben hiányát fogjuk érezni az alapanyagoknak.
Újévi cselekedetek
Január első napján szinte tilos kivinni a szemetet, ugyanis ezzel kidobjuk, mosással és teregetéssel pedig kimossuk és kirázzuk a szerencsénket. A nagytakarítást azonban intézzük még el az óévben, ugyanis a rendetlenség káoszt jelent az új évre nézve.
Az orvost se látogassuk meg, ha nem muszáj, ugyanis az egész éves betegséget hozhat a fejünkre. Jó egészségünkért arcunkat hideg vízzel kell megmosni vagy akár hideg vizes fürdőt kell venni, így szinte garantált a betegségek elkerülése. De ezt természetesen mi nem tanácsoljuk senkinek.
Továbbá kerüljük a veszekedést, ha nem akarunk haragban lenni az adott illetővel.
Babonák a világ körül
Ahány nép annyi szokás, így nem szabad csodálkozni, ha esetleg más országban töltve a szilvesztert, számunkra ismeretlen szokásokkal találkozunk.
Például Portugáliában Spanyolországban és Kubában is 12 szem szőlővel vagy mazsolával várják az újévet. A szőlőszemek az év hónapjait szimbolizálják és a szemek édessége vagy esetleg savanyúsága jósolja meg, hogy mire számíthatunk az adott hónapban.
Amerikából induló szokás, de hazánkban is már gyakran találkozhatunk az újévi csók szokásával. Ha éjfélkor megcsókoljuk szerelmünket, a következő év is szerelemben úszva fog eltelni.
Az utazás szerelmeseinek érdemes a kolumbiaiak szokását követni. Szerintük ugyanis, ha éjfélkor üres bőrönddel körbesétálják a környéket, akkor az új évben nem lesz hiány az utazásból.
BÚÉK!
Valójában napestig tudnánk még sorolni a különböző újévi babonákat, de mindet betartani komoly kihívást jelentene. Akár hiszünk, akár nem a generációkról generációkra öröklődő hiedelmekben, egy biztos, egy kis lencse a zsebben sosem árthat.
Ha voltak számodra ismeretlen vagy furcsa szokások, amelyekről még sohasem hallottál, oszd meg ismerőseiddel is, nehogy valamely elmaradt szokás miatt legyen karcsú a pénztárcájuk!